هندریل چیست؟ یکی از محصولات نو در زمینه نرده و حفاظ، هندریل شیشه‌ای است. هندریل به دلیل شفافیت شیشه دارای قابلیت هماهنگی با اکثر فضاها و سبک‌های معماری بوده و با ایجاد ساختاری یکپارچه و شفاف مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این هندریل‌ها دارای طرح‌های بسیار متنوعی هستند و درعین‌حال امکان استفاده از طیف گسترده‌ای از یراق‌آلات و شیشه‌های سکوریت، شیشه لمینیت و خم در آن‌ها وجود دارد. این عوامل سبب شده که هندریل شیشه‌ای علاوه بر زیبایی بصری، ایمنی بسیار بالایی را تأمین کند.

شیشه سکوریت علاوه بر داشتن شفافیت از نظر استحکام نیز بسیار قوی است و در برابر فشار و ضربه نیز می تواند بسیار مقاوم باشد. بنابراین هندریل شیشه ای از نظر امنیت بسیار عالی خواهد بود. طراحی اجرای هندریل شیشه ای نیاز به دقت و مهارت بالایی داشته و نیاز است که در هر بخش از آن ظرافت به طور دقیق اعمال شود.

از هندریل شیشه ای برای تراس ها نیز استفاده می شود. به این ترتیب که سبب می شود یک نمای شفاف ایجاد شود. شیشه هایی که برای این هدف استفاده می شود دارای سه برابر استحکام به نسبت سایر موارد هستند. این شیشه ها توان تحمل فشار و ضربه از بیرون را دارند.

در هندریل‌های شیشه‌ای به کمک یراق استیل و شیشه و همچنین تأمین ایمنی بسیار بالا، به نمایی زیبا و خیره ‌کننده‌ای نیز دست‌یافت. همین‌طور می‌توان از ترکیب شیشه و آلومینیوم نیز استفاده کرد. برای نصب هندریل شیشه‌ای نیاز به شخصی کاردان، متخصص با دانش فنی، دقت و ظرافت داشته باشد تا بتواند زیبایی و امنیت بالا در ساختمان با وجود هندریل شیشه‌ای ایجاد نماید. از مهم‌ترین مزایای هندریل شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان استفاده در داخل و خارج ساختمان
استفاده به عنوان نرده راه‌پله و جان‌پناه و بالکن
ایمنی بالا که با شیشه لمینیت با ضخامت مناسب حاصل می‌شود.
نصب سریع و درعین‌حال ساده و کم‌هزینه

جان پناه چیست؟ دیوار یا حفاظی کوتاه که اطراف ساختمان، لبه‌ی ایوان‌ها، لبه یک بام، تراس، بالکن، مجتمع‌های اداری و تجاری گردشگاه، محوطه‌ها و… ساخته می‌شود را جان‌پناه یا دست‌انداز می‌گویند.
جان‌پناه در لغت به معنی ( پوشش دادن/حفاظت کردن) است، که به صورت دیوار کشیده شده. زمانی که سقف ساختمانی ایجاد می‌شود، جان‌پناه می‌تواند به صورت ساده با ادامه یافتن دیوارها شکل بگیرند؛ یا می‌توانند به صورت عمودی در قالب سازه‌هایی از قبیل دیوار ایجاد شوند. در ابتدا از جان‌پناه به‌منظور حفاظت در برابر حملات نظامی ایجاد می‌شدند، اما امروزه، استفاده عمده آن‌ها به‌عنوان گارد ریل و موانعی برای جلوگیری از حادثه ایجاد می‌شود.
اجرای جان‌پناه بدین شرح است که پس از احداث دیوار جان‌پناه به ضخامت ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر با توجه به اصول صحیح دیوار چینی در اطراف ساخته می‌شود. پس از دیوار چینی، می‌توان قرنیز (درپوش) را روی آن اجرا کرد. قرنیز می‌تواند از آجر بتن و… ساخته گردد.
جان‌پناه به‌عنوان حفاظی کوتاه است که در ارتفاع 100-70 به بالا احداث می‌شود. درصورتی‌که ضخامت دیوار جان‌پناه 10 یا 20 سانتی‌متر باشد، ارتفاع آن نباید به ترتیب از 50 و 70 سانتی‌متر تجاوز کند.